Świetlica szkolna
"Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią."- mgr Katarzyna Klinowska- Banaś
- kierownik świetlicy
- mgr Beata Piekarz
- nauczyciel świetlicy
Świetlica szkolna dostępna dla uczniów klas I- III w godzinach:
Poniedziałek 11.20 do 15.50
Wtorek 11.20 do 15.50
Środa 11.20 do 15.50
Czwartek 11.20 do 15.50
Piątek 11.20 do 15.30Cele i zadania zajęć wychowawczo - dydaktycznych w świetlicy szkolnej:
1. Zapewnienie uczniom opieki po zakończeniu zajęć do chwili opuszczenia szkoły przez ucznia: odebrania przez rodzica, osobę upoważnioną lub samodzielnego wyjścia ucznia ze szkoły w przypadku takiej deklaracji rodzica.
2. Realizowanie zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych szkoły.
3. Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej.
4. Udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
5. Kształtowanie u wychowanków właściwej postawy - odpowiedniego zachowania się w szkole, w domu i środowisku lokalnym.
6. Wdrażanie do przestrzegania zasad BHP na zajęciach świetlicowych oraz na terenie szkoły.
7. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrobienie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na świeżym powietrzu.
8. Prowadzenie zajęć: ruchowe na świeżym powietrzu, plastyczno-techniczne, literackie, umuzykalniające, techniczne itd...
9. Gry i zabawy logiczne - rebusy, zagadki, łamigłówki, krzyżówki.
10. Projekcja bajek i filmów edukacyjnych.
11. Zajęcia relaksacyjne - kultura ciszy.
12. Codzienne zajęcia czytelnicze - literatura i prasa dla dzieci.
13. Prowadzenie zabaw i gier integrujących grupę.
14. Prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.
15. Opieka nad dziećmi w trakcie spożywania obiadów na stołówce szkolnej.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Spytkowicach
Regulamin rekrutacji uczniów do świetlicy szkolnejI. Zasady ogólne:
1. O przyjęcie do świetlicy szkolnej mogą ubiegać się dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 1w Spytkowicach zgodnie z kryteriami zapisanymi w regulaminie rekrutacji.
2. Zapis dziecka do świetlicy odbywa się na wniosek rodziców/opiekunów prawnych poprzez wypełnienie karty zgłoszenia wraz z oświadczeniem o zatrudnieniu obydwojga rodziców.
3. Kartę zapisu należy pobrać ze strony internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły.
4. Wypełnioną kartę należy złożyć w sekretariacie szkoły w dniach 10 - 14 czerwca br.
5. Wnioski rozpatruje Komisja rekrutacyjna w składzie: wychowawcy świetlicy oraz pedagog.
6. Komisja Rekrutacyjna na podstawie zgromadzonych wniosków ustala liczbę dzieci przyjętych do świetlicy szkolnej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
7. Lista dzieci zakwalifikowanych do opieki w świetlicy szkolnej będzie publikowana na stronie internetowej szkoły oraz tablicy w świetlicy szkolnej.
8. Opublikowanie listy do dnia 15 września.
II. Kryteria naboru do świetlicy szkolnej:
1. Dzieci uczęszczające do klas I - III.
2. Dzieci obojga rodziców/prawnych opiekunów pracujących.
3. Dzieci rodzica/prawnego opiekuna samotnie wychowującego dziecko pracującego zawodowo.
4. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie pierwszej, oraz kolejno: uczniowie klasy II i III.
Uwagi: W przypadku braku oświadczenia o zatrudnieniu rodziców/opiekunów dziecko nie zostanie przyjęte do świetlicy.
Procedura
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci
ze świetlicy szkolnej przez rodziców:- Uczeń przychodząc do świetlicy zgłasza nauczycielowi swoją obecność.
- Gdy uczeń wychodzi ze świetlicy, zgłasza swoje wyjście do domu nauczycielowi powiadamiając kto je odbiera.
- Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Dziecko ze świetlicy jest odbierane przez każdą osobę, również osobę niepełnoletnią wskazaną przez rodziców/prawnych w karcie zapisu na świetlicę.
- W przypadku nagłej sytuacji w której zachodzi konieczność odebrania dziecka przez inną osobę - niewskazaną w karcie, osoba ta lub dziecko musi posiadać w danym dniu upoważnienie pisemne czytelnie podpisane przez rodziców/opiekunów prawnych, opatrzone datą. Gdy upoważnienie znajduje się w dzienniczku ucznia i nie ma możliwości skserowania go, dzienniczek pozostaje w świetlicy do dnia następnego. Nauczyciel sporządza kserokopię oraz umieszcza ją w dokumentacji świetlicy.
- W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może po uprzednim kontakcie z rodzicem (telefonicznym poprzez sekretariat) wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez inną osobę nie odnotowaną na karcie zapisu, wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego jej tożsamość, spisując przy tym wszystkie dane z tego dokumentu.
- Dziecko, które nie ma adnotacji w karcie zapisu o samodzielnym powrocie do domu nie może opuścić szkoły.
- Dziecko odebrane ze świetlicy szkolnej, nie może być w danym dniu przyjęte powtórnie.
- Jeżeli dziecko samodzielnie wraca do domu musi posiadać pisemne oświadczenie na karcie zapisu na świetlicę: znajduje się tam data z dokładną godziną wyjścia dziecka ze świetlicy oraz podpis rodzica, który wyraża zgodę na wyjście oraz deklarację, iż ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko od chwili opuszczenia przez nie sali świetlicy.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy. Po godzinie 15:50 nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły nie zapewniają dzieciom opieki i nie ponoszą odpowiedzialności za nie.
- O sytuacji nieodebrania dziecka ze świetlicy wychowawca informuje kierownika świetlicy, dyrektora szkoły.
Procedura
w przypadku, gdy rodzice lub opiekunowie nie odebrali dziecka
ze świetlicy do końca pracy świetlicy:- Wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej.
- Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nieprzekraczający 15 minut. Gdy taka sytuacja powtarza się rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (policja).
- W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje dyrektora szkoły i kierownika świetlicy o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.
Procedura
przyprowadzania dzieci klas I-III
przez wychowawców lub innych nauczycieli z którymi dana klasa kończy lekcje w danym dniu do świetlicy szkolnej :- Wychowawca klas (I-III) jest zobowiązany do odprowadzenia uczniów po skończonych lekcjach do świetlicy.
- Jeżeli lekcje kończy inny nauczyciel (np. wf, języka angielskiego itd.), jest on również zobowiązany do odprowadzenia uczniów do świetlicy po skończonej lekcji.
- Wychowawca klasy/inny nauczyciel jest zobowiązany poinformować nauczyciela świetlicy ilu uczniów pozostawia w świetlicy.
Procedura
postępowania z dziećmi z klas I-III, które nie są zapisane
do świetlicy, a zostały czasowo z różnych przyczyn
pozostawione bez opieki muszą zostać na
zajęciach świetlicowych oraz w przypadku
złego samopoczucia ucznia:- W sytuacjach wyjątkowych dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grupy obecnej na świetlicy nie przekracza 25 uczniów.
- Uczniowie ci zostają zarejestrowani do grupy domyślnej.
- W sytuacji opisanej powyżej, jeżeli nauczyciel ma jeszcze planowe zajęcia dydaktyczne, może wówczas przyprowadzić dziecko do świetlicy. Robi to osobiście i podaje dane ucznia. Zobowiązany jest do powiadomienia rodziców/prawnych opiekunów o pozostawieniu dziecka w świetlicy.
- W przypadku złego samopoczucia ucznia nauczyciel świetlicy w trakcie zajęć świetlicowych przekazuje ucznia pod opiekę pielęgniarki szkolnej, lub jeżeli jej nie ma w danych godzinach – zapewnia uczniowi opiekę oraz powiadamia sekretariat o potrzebie telefonicznego poinformowania rodziców..
Procedura
postępowania w przypadku, próby odebrania ucznia przez osobę,
co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości
lub bycia pod wpływem innych środków odurzających:- W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie nauczyciela świetlicy istnieje prawdopodobieństwo, iż dziecko odbierane jest przez osobę, wobec której zachodzi podejrzenie, iż jest ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania innych środków odurzających, nauczyciel zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach sytuacji oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.
- O zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić kierownika świetlicy oraz dyrektora szkoły.
- W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka należy wezwać policję.
- O zaistniałej sytuacji należy powiadomić również wychowawcę klasy oraz pedagoga.
- Z zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową w dzienniku elektronicznym.
Procedura
postępowania w przypadku występowania agresji słownej, fizycznej:- Nauczyciel świetlicy zobowiązany jest do interweniowania za każdym razem, gdy zaistnieje sytuacja zachowań agresywnych. W takim przypadku nauczyciel izoluje uczestników zajścia, przeprowadza z nimi rozmowę oraz powiadamia wychowawcę klasy i rodziców o zdarzeniu.
- Nauczyciel świetlicy sporządza notatkę w dzienniku elektronicznym.
- Następnie nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania wobec ucznia przejawiającego zachowania agresywne.
Procedura
postępowania w przypadku niszczenia mienia kolegów, świetlicy:- Nauczyciel świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców, wychowawcę klasy oraz sporządza notatkę w dzienniku elektronicznym.
- W dalszej kolejności nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania w przypadku niszczenia mienia szkolnego i prywatnego na terenie szkoły.
Procedura
postępowania w przypadku kradzieży:- Gdy ma miejsce kradzież wśród uczniów na terenie świetlicy nauczyciel przeprowadza rozmowę z poszkodowanym w celu wyjaśnienia zajścia oraz uczniem, który dokonał kradzieży, jeśli uda się go ustalić i sporządza notatkę w dzienniku elektronicznym oraz wdraża szkolną procedurę postępowania w przypadku kradzieży w szkole.
- W przypadku niemożności ustalenia przebiegu zajścia nauczyciel informuje pedagoga szkolnego oraz wychowawcę, który wdraża szkolną procedurę postępowania w przypadku kradzieży w szkole.
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawianie w niej drogich przedmiotów, zabawek, telefonów komórkowych itp.
Procedura
postępowania w przypadku opuszczenia
przez ucznia świetlicy bez pozwolenia:- Nauczyciel świetlicy o zdarzeniu powiadamia kierownika świetlicy, rodziców, wychowawcę klasy.
- W obecności rodziców przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu świetlicy.
- Nauczyciel świetlicy sporządza notatkę służbową do dokumentacji świetlicy oraz w dzienniku elektronicznym i natychmiast powiadamia telefonicznie rodziców aby przeprowadzili z uczniem rozmowę.
- W przypadku ponownego opuszczenia przez dziecko świetlicy bez pozwolenia, rozmowę z uczniem przeprowadza pedagog szkolny.
Procedura
kontaktów z rodzicami:- Nauczyciel świetlicy zobowiązany jest do stałego kontaktu z rodzicami poprzez rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny, korespondencję w dzienniku elektronicznym.
- Nauczyciel świetlicy każdą rozmowę z rodzicem - temat oraz jej ustalenia wpisuje do dziennika elektronicznego – kontakty z rodzicami.
Procedura
spożywania posiłków w stołówce szkolnej:- Uczniowie korzystający z posiłków w stołówce szkolnej i przebywający na danej godzinie na zajęciach świetlicowych spożywają obiady pod opieką nauczycieli świetlicy.
- Spożywanie obiadów odbywa się zgodnie z ustalonym przez Dyrektora Szkoły grafikiem.
Procedura
podczas wyjść uczniów toalety:- Podczas wyjść do toalety uczniowie mają zapewnioną opiekę nauczyciela lub w przypadku dużej liczby uczniów - wychodzą pod opieką wezwanej przez nauczyciela pani z obsługi.