22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi. Warto o tym pamiętać i dbać o naszą planetę. Nasi młodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Dzieci z uwagą przysłuchiwały się wykładowi, a później aktywnie uczestniczyły w praktycznych zajęciach.
W obliczu obserwowanych zmian klimatu pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE) stało się nieodłącznym elementem międzynarodowej polityki klimatyczno-energetycznej. Dostępne dla odbiorców indywidualnych (także w naszym kraju) programy takie jak: „Mój Prąd”, „Moje Ciepło” czy „Czyste Powietrze” przyczyniają się do szybszego i sprawniejszego wprowadzania niezbędnych zmian w systemie energetycznym. W związku z tym znacząco rośnie w ostatnich latach udział zielonej energii w bilansie energetycznym.
Energia ze źródeł odnawialnych, często nazywana czystą lub właśnie zieloną energią, bazuje na naturalnych zasobach środowiska, takich jak: wiatr, energia słoneczna, energia wody oraz pochodząca z wnętrza Ziemi energia geotermalna, które następnie zamieniane są w prąd i ciepło.
Pierwszym i najważniejszym krokiem, który powinniśmy rozważyć, aby przyczynić się do ograniczenia postępujących zmian klimatu, jest inwestycja w domową instalację OZE. Najczęściej stosowanymi tego typu rozwiązaniami w naszym kraju są obecnie: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz małe przydomowe elektrownie wiatrowe lub wodne. Korzystanie w swoim domu z odnawialnych źródeł energii pozwala zmniejszyć rachunki za prąd oraz emisje szkodliwych gazów, jak np. dwutlenku węgla, który uwalnia się do atmosfery w procesie spalania paliw stałych, powodując nasilenie się efektu cieplarnianego, czyli systematycznego wzrostu globalnej temperatury Ziemi. OZE są bezpieczniejsze niż tradycyjne źródła energii, pracują automatycznie przez całą dobę, podnosząc komfort użytkowania budynku. Mają też niższe wymagania dotyczące konserwacji, dlatego są mądrą inwestycją w przyszłość zarówno naszego, jak i kolejnych pokoleń. Po wykładzie uczniowie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia i poczuć się naukowcami.